Bir Yolculuk: Yıllardan Yıllara, Basketbol Milli Takımı’ndan İlime, Kimya Müh.’den EE’ye, Finans’tan Lojistik’e

Konuşmacı: Tezer Ünal

IEEE Türkiye Şubesi KariyerSohbetleriIEEE Özyeğin Öğrenci Kolu KariyerSohbetleriIEEE Boğaziçi BUEC TechTalks
4 Aralık 2021, Ctesi, 19:00
https://ozyegin-edu-tr.zoom.us/j/95405606048?pwd=cURDaFpRYWIzeDY5bExiSDZ5UncwQT09
Meeting ID: 954 0560 6048
Passcode: 929802

Tezer Ünal, lojistik sektöründe faaliyet gösteren üst-segment firmalara Filo Yönetim Sistemleri konusunda özel çözümler üreten Softeal Bilişim firmasının CEO’su ve kurucu ortağıdır. İş hayatının ilk yıllarında her ne kadar dış ticaret ve dış ticaretin finansmanı konusunda çalışmalarda bulunmuş olsa da, sonraki yıllarda tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır misali kariyerini mühendislik alanında devam ettirmiştir. Bu sohbette, 35 yılı aşkın süre içinde edinilen tecrübeler, kariyer çizgisinde karşılaşılan yol ayrımlarında alınan kararlar ve sonuçları, geleceklerini planlama ve hayallerini gerçekleştirme arzusu içinde olan genç mühendis adayları ile paylaşılacaktır.

Tezer Ünal, 1982 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduğu yıl, aynı zamanda Türk Yıldız Milli Basketbol Takımı’nda görev almış, Balkan ve Avrupa Yıldız Basketbol Şampiyonaları’nda ülkesini temsil etmiş ve Eczacıbaşı Genç ve A Basketbol Takımları’nda basketbol oynamıştır. 1986 yılında Boğaziçi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, 1988 yılında Boğaziçi Ekonomi Bölümü’nün yüksek lisans derslerini tamamlamıştır. Ülkemizde konusunda uzman ve sektöründe gelecek vaat eden firmalarda Ürün Yöneticisi, Finans Müdür Yardımcısı, Sistem Analisti, Proje Yöneticisi, IT Direktörü, Satış ve Pazarlama Müdürü, Bölüm Direktörü gibi görevlerde çalıştıktan sonra, 2009 yılında ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Softeal Bilişim firmasını kurmuştur.

Filo Yönetim Sistemleri konusunda uzmanlaşmış olan Softeal firması, Türkiye’de faaliyet gösteren en prestijli ve büyük lojistik firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır. Her ne kadar yöneticilik asli görevi olsa da, işin mutfağında olmayı bir hobi olarak gördüğünden, her fırsatta yeni bir algoritma üzerinde çalışmaktan, geceleri bilgisayar karşına geçip yazılım geliştirmekten veya yeni bir model ağır vasıta araç piyasaya çıktığında üzerine çıkıp test yapmaktan, haberleşme protokolleri ile ilgili ISO ve SAE protokol dokümanlarını okumaktan, konusu ile ilgili üretim yapan markalı firmaların ürünlerinin hatalarını bulmaktan ve araç CanBus sistemleri üzerinde çalışarak ters mühendislik yapmaktan zevk almaktadır.

Fırsat buldukça gönüllü olarak, gençlere farkındalık sunumları yapmak, gençlere rol model olmak, sonuç olarak insanlara dokunmak onu en mutlu eden değerlerdir.

Total
0
Shares