IEEE Türkiye, Hakan Altınay söyleşisi

IEEE Türkiye Canlılık Koordinatörü ve IEEE AESS Türkiye Başkanı Ahmet Turan Özdemir tarafından hazırlanan söyleşi serimizin bu haftaki konuğu Altınay Teknoloji Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay. Programımıza konuk olduğu bizleri Genel Müdürlük binasında ağırladığı için kendisine teşekkür ederim.

Sn Hakan Altınay’ı kısaca tanıtmak istiyorum, kendisi 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Türkiye’nin ilk dört Uzay Mühendisinden  biri olarak mezun oldu. Mezuniyetinde Türkiye’nin ilk 5 eksenli Altınay-1 sanayi robotunu geliştirdi.  1991 yılında aynı fakültede araştırma görevlisi oldu. İTÜ ve Sanayi Bakanlığı’nın ortak kurduğu Türkiye’nin ilk Teknoparkı İTÜ.-TEKMER’ de Türkiye’nin ilk araştırma şirketi Altınay Robotik Limited Şirketi’ni kurdu. 1994 Yılında Türkiye’nin ilk 6 eksenli Endüstriyel Robotu Altınay HSR-4’ü ekibiyle birlikte geliştirdi. Aynı yıl üniversitedeki görevinden ayrıldı ve beraber çalıştığı üniversitedeki arkadaşları ile Altınay Robotik ve Otomasyon A.Ş.’yi kurdu. 28 yılda robotik, makina, yazılım, elektrik, elektronik, otomotiv & araç mühendisliği, enerji depolama, savunma ve havacılık konularında ulusal/uluslararası 800’ün üzerinde nitelikli mühendislik projesinde 5 Milyon saati aşan Ar-Ge ve Ür-Ge birikimiyle, 320’si mühendis 665 değerli insan ile birlikte ALTINAY Teknoloji Grubu 7’si Türkiye’de, 2’si Almanya da toplam 9 şirkete ulaştırdı.

Hakan Altınay aynı zamanda pek çok bilim ve politika kurulunda ülkemizde teknolojinin ve bilimin sanayide yaygınlaşması adına önemli görevler almıştır. Sivil toplum kuruluşları ve vakıflarda aldığı diğer görevler ile aktif bir çalışma temposu sürdürmektedir.  

Kendisine girişimcilikten kariyer planlamaya, elektrikli araçlardan uçan taksilere, SAHA İstanbul’dan yöneticilik eğitimlerine, zamanı verimli kullanmaktan problem çözmeye ve daha fazlası konularda sorular yönelttik. Öğrencilerimizin geleceği yakalamak adına kendisine yöneltmiş oldukları sorulara çok değerli yanıtlar aldık. Bizleri misafir ettiği ve sorularımıza cevap verdiği için teşekkür ederiz.

Total
0
Shares