IEEE Türkiye, Dr. Ali Taha Koç söyleşisi

IEEE Türkiye Canlılık Koordinatörü ve IEEE AESS Türkiye Başkanı Ahmet Turan Özdemir tarafından hazırlanan söyleşi serimizin bu haftaki konuğu T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ. Azerbaycan Bakü’de Teknofest’teyiz milli teknoloji hamlesi ruhunun kardeş ülkemizde can bulduğu kristal kubbenin altındayız.  Programımıza konuk olduğu için Sayın Başkanımıza teşekkür ederim.

Ali Taha Koç Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Dallas Üniversitesinde yine aynı alanda Yüksek Lisans ve Doktora eğitimleri almıştır. 2006’da başladığı Intel’de sürdürdüğü arge mühendisliği görevinde 60’ın üzerinde patent ve 20’nin üzerinde yayın çalışması yapmıştır. Eserleri çok sayıda atıf almış akademik dünyada ilgi gören başarılı bir araştırmacı olmuştur. 2014’de yurda döndükten sonra sırası ile Başbakanlık Başmüşaviri ve 2018 yılında Dijital Dönüşüm Başkanlığı görevlerine atanmış ve halen Başkanlık görevini sürdürmektedir. Ali Taha Bey aynı zamanda TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesidir.   

Kendisi ülkemizin dijital dönüşümüne önemli katkılarda bulunmuştur. Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan e-katılım indeksi verilerine göre Türkiye dünyada 193 ülke arasında 2012 yılında 124 iken, 2014 yılında 65, 2016 yılında 60, 2018 yılında 37 ve 2022 yılında 23. Sıraya yükselmiştir. Başkanımızın başarı ile sürdürdüğü faaliyetleri ülkemizi dijital dönüşümde daha ileri seviyelere taşımaktadır.

Öğrencilerimizin bu söyleşiye ilgisi çok yoğun oldu Başkanımıza çok sayıda üniversiteden yurtiçi ve yurtdışından sorular geldi. Bu sorular genel anlamda metaverse, dijital para, e hizmetler, havacılık, kişisel verinin korunması, savunma sanayi, uydu haberleşmesi, milli teknoloji konularında gelmiştir.

Haberleşmeden, teknolojiye, şeffaflıktan, veri mahremiyetine, metaverseden uzaya kadar çok geniş bir yelpazede sorulan sorulara cevaplar arayacağız. Başkanımızın öğrencilerimiz için ayırdığı bu kıymetli zamanı daha verimli kullanmak için sorulmamışı sormaya gayret edeceğiz.

Total
0
Shares