2023 IEEE Türkiye Bilim İnsanı Ödülleri

IEEE Türkiye’nin bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında, 2017 yılında başlatmış olduğu ve her yıl düzenlenen ödül programının 2023 yılı başvuruları açılmıştır. IEEE Türkiye Ömür Boyu Başarı Ödülü, IEEE Türkiye Araştırma Teşvik Ödülü, IEEE Türkiye Doktora Tezi Ödülü ve IEEE Türkiye Üstün Hizmet Ödülü ile ilgili bilgiler aşağıda bulunabilir.

IEEE Türkiye Ömür Boyu Başarı Ödülü: IEEE faaliyet alanlarında özgün, öncü ve çığır açıcı araştırma çalışmaları ile Türk akademik dünyasına uluslararası düzeyde büyük katkılar yapmış bilim insanlarına verilir.

IEEE Türkiye Araştırma Teşvik Ödülü: IEEE faaliyet alanlarında üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan, doktorasını son on yıl içinde tamamlamış, doktora sonrası araştırmalarının önemli bir bölümünü Türkiye’de yapmış ve Türkiye’de ikamet eden bilim insanlarına verilir. 2023 yılı başvuruları için adayların doktorasını 1 Ocak 2013 tarihinde veya sonrasında almış olmaları gerekmektedir. Kadın adayların doktoralarını tamamladıktan sonraki her bir doğumu için bu süreye 1 yıl ilave edilir. Örneğin, doktorasını tamamladıktan sonra iki doğum yapmış bir kadın aday, 2023 yılı ödülüne başvurabilmek için 1 Ocak 2011 tarihinde veya sonrasında doktorasını tamamlamış olmalıdır. 

IEEE Türkiye Doktora Tezi Ödülü: Doktorasını Türkiye’deki bir üniversitede IEEE faaliyet alanlarından birinde son iki yıl içerisinde tamamlamış ve üstün nitelikli doktora tezi ile gelecek vaat eden genç bilim insanlarına verilir. 2023 yılı başvuruları için adayların doktorasını 1 Ocak 2021 tarihinde veya sonrasında almış olmaları gerekmektedir. Adayların doktoralarını tamamlama tarihi olarak Yüksek Öğretim Kurulu Tez Merkezi’nde (https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/) belirtilen mezuniyet yılı esas alınır. 

IEEE Türkiye Üstün Hizmet Ödülü: IEEE Türkiye’ye gönüllü faaliyetleri ile büyük katkı sunmuş kişilere verilir.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci: Araştırma Teşvik ve Doktora Tezi Ödülleri’ne adaylar kişisel olarak başvurabilir veya aday gösterilebilirler. Ömür Boyu Başarı ve Üstün Hizmet Ödülü için adaylar IEEE Türkiye Ödül Komitesi tarafından belirlenir.

IEEE Türkiye Araştırma Teşvik Ödülü’ne aday göstermek veya başvuru için 31 Aralık 2023 tarihi mesai bitimine kadar aşağıdaki ilgili formun doldurulması gerekmektedir.

IEEE Türkiye Doktora Tezi Ödülü’ne aday göstermek veya başvuru için 31 Aralık 2023 tarihi mesai bitimine kadar aşağıdaki ilgili formun doldurulması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

Total
0
Shares